See jodisprii on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "jodi",
"3": "sprii",
"id2": "spirit"
},
"expansion": "jodi + sprii",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "jodi + sprii",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "jodisprii",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodisprii",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "jodisprii",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "jodisprii",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "jodisprii",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish maa-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"iodine solution (for e.g. dressing wounds)"
],
"id": "en-jodisprii-fi-noun-xh6hdTUo",
"links": [
[
"iodine",
"iodine"
],
[
"solution",
"solution"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjodiˌspriː/"
},
{
"ipa": "[ˈjo̞diˌs̠priː]"
},
{
"rhymes": "-iː"
}
],
"word": "jodisprii"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "jodi",
"3": "sprii",
"id2": "spirit"
},
"expansion": "jodi + sprii",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "jodi + sprii",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "jodisprii",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodisprii",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jodispriittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jodispriineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "jodispriinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "jodisprii",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "jodisprii",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "jodisprii",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish maa-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iː",
"Rhymes:Finnish/iː/3 syllables"
],
"glosses": [
"iodine solution (for e.g. dressing wounds)"
],
"links": [
[
"iodine",
"iodine"
],
[
"solution",
"solution"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjodiˌspriː/"
},
{
"ipa": "[ˈjo̞diˌs̠priː]"
},
{
"rhymes": "-iː"
}
],
"word": "jodisprii"
}
Download raw JSONL data for jodisprii meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.